Ki üzemelteti a fürdőt ?

2009.10.26. 13:20

Egy 2008. júniusi cikkben azt olvashattuk:

"Nem adja el a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. a strandok üzemeltetési jogát a sajtóban megjelent állításokkal ellentétben. A fürdők üzemeltetése továbbra is a cég kezében marad - írja közleményében a cég kommunikációs vezetője, Rippel Veronika. Pusztán kiszervezünk pár tevékenységet - teszi hozzá.

Néhány szolgáltatással szakcégeket bíz meg a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.,  pl. a takarítással, mosatással, gépészettel, villanyszereléssel, szállítási és asztalos szakmunkákkal. Ezeket a feladatokat már eddig is jórészt külső cégek végezték el.

A BGYH Zrt. számára ez az átalakítás 200 millió forintos megtakarítást jelent. Jelenleg ugyanis ezeket a feladatokat belső és külső szolgáltatók vegyesen végzik. A tapasztalatok azt mutatják, hogy egy erre specializálódott, külső cég gazdaságosabban és eredményesebben tudja elvégezni ezeket a munkákat.

"Világszerte bevált gyakorlat, hogy repülőterek, kórházak, színházak, egyetemek vagy éppen uszodák, fürdők így járnak el.
Ezáltal eszközök, járművek, szerszámok és hasznosítható területek szabadulnak fel. A cég  működése ezáltal gazdaságosabb lesz, és így több pénz juthat  a fürdők fejlesztésére, modernizálására." - olvashatjuk a közleményben.

"A korábbi raktárakat, üzemeket és mosodákat másképp lehet hasznosítani, helyükre például szaunákat, fitness-termeket, szépségszalonokat és modern sportcentrumokat tervezünk. Csak a Széchenyi fürdő mosodájának felszámolásával 700 négyzetmétert szabadíthatunk fel.A szolgáltatások kiszervezésére Társaságunk nyílt pályázatot hirdetett meg. Mindez tehát azt jelenti, hogy modernizáljuk, átszervezzük és gazdaságosabbá tesszük a cég működését." - zárja közleményét Rippel Veronika.

 

Egy 2009. szeptemberi cikkben már újabb hírek:

"Ferenci Tibor kitért arra is, hogy ütemterv szerint halad a fürdők üzemeltetésének kiszervezési folyamata. Ezáltal költséghatékonyabban működhetnek majd a budapesti fürdők - jegyezte meg."

Nem a tulajdonos Budapest Gyógyfürdői Zrt. működteti tovább a budapesti termál- és gyógyfürdőket, strandokat!
Már tavaly megindult a budapesti fürdők üzemeltetésének - azaz egyes feladatok ellátásának - magánkézbe adása, un. kiszervezése, ám a budapesti fürdők üzemeltetési jogának eladását akkor még hevesen cáfolták. Az eltelt egy évben megérett a helyzet, hogy lemondjanak a fürdők üzemeltetésének jogáról.

A  Budapest Gyógyfürdői Zrt. kiszervezi a fürdők üzemeltetését - értesült a HVG. A lap információi szerint 5 évig egy a tenderre gründolt projektcég, a mindössze félmillió forint törzstőkéjű Opero Kft. fogja üzemeltetni a budapesti fürdőket. Cserébe a tulajdonos Budapest Gyógyfürdői Zrt. mintegy 7 milliárd Ft-ot fizet az öt év alatt. A Zrt. szerint nekik, saját stábbal évente 1,5 milliárdba kerülne a meglévő fürdők üzemeltetése. A projektcég mögött álló vállalkozásoknak egyébként nincs fürdőüzemeltetési referenciájuk.

A Zrt. jó állapotban adja át a fürdőket, hiszen az utóbbi években nem csak vizforgató berendezéssel szerelték fel az összes fürdőt, de a műemléki fürdőépületeket fel is újították (Lukács fürdő, Rudas fürdő, Széchenyi fürdő, Gellért fürdő). A felújítások 12 milliárd feletti összeget emésztettek fel. A kiszervezés megtakarintással kecsegteti a főváros büdzséjét is, ám ez a korábban ígért 150 helyett csupán évi 100 millió Ft-ra rúghat.

A lap úgy tudja, a Rába-Quelle Kft. megtámadta a tendert, szerintük a fürdőüzemeltetés kiszervezés nélkül fele annyiból is megoldható lenne. Azt is méltánytalannak tartják, hogy a tenderbe - szerintük - a versenyt indokolatlanul korlátozó elem épült, amely öncélúan csak a jelentkezők körének szűkítésére jó.

A budapesti fürdők és strandok látogatottsága az elmúlt 20 évben 8 millióról 3,2-re apadt, noha a gyógyfürdők sok külföldi turistát vonzanak Budapestre. A Budapest Gyógyfürdői Zrt. működése évek óta veszteséges. Legfeljebb ingatlaneladásból tud olyan bevételhez jutni, amely időlegesen pozitívba fordíthatja a mérlegét. A Zrt. menedzsmentje a fővárosi önkormányzat nyomására vállalta, hogy 3 év alatt nullszalldóssá teszi a céget. Ezért próbálkoznak a működtetés kiszervezésével.

A HVG szerint a kiszervezés önmagában nem lehet elég ehhez, az Újpesti Gyógyfürdő és Uszoda után szükséges lesz újabb ingatlanok (fürdők, strandok) áruba bocsátása. Jelenleg a Dagály fürdő területének egy részét tervezik eladni (gyógyszálló építésére), illetve a jelenleg nem üzemelő Erzsébeti Strandfürdő felújításába tervezik magántőke bevonását.

 

Igazi vircsaft. Egyik évben cáfoljuk, de utólag bevalljuk, hogy már egy éve dolgozunk rajta. Nem adjuk el, csak kiszervezzük, vagy mégsem. Vállaljuk, hogy 3 év alatt nullszaldóssá tesszük. Hogyan is? 8 millió látogatóból lett 3,2 millió (vajon mi lehet az arány a külföldi és belföldi látogatókat tekintve).

Kicsit olyan ez a cég, mint a Magyarország Rt., GYF álma. Ha kevés a bevétel, akkor emeljük az adót. Ha még mindig kevés a bevétel, akkor eladunk részeket. A végén majd egy fürdőtől várjuk, hogy legyen benne 8 millió fürdőző és mindenki fizessen egy évvel előre 3-szorosra emelt belépőjegyet és ha lehet hozza a melegvizet is.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://szechenyifurdo.blog.hu/api/trackback/id/tr241476072

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása